Jak się przygotować na nową pracę?

Ostatnio w gronie moich bliskich kilka osób zmieniało pracę. To mnie natchnęło do dzisiejszego tekstu - jak się przygotować na nową pracę? Według mnie, kluczem do większości sytuacji i większej pewności siebie jest odpowiednie przygotowanie się. 
via: Flazingo

Tydzień przed pierwszym dniem pracy

Komunikacja

Sprawdź dojazd do firmy. Może nawet wypróbuj trasę - jeśli będziesz jeździć komunikacją miejską, przejedź się o godzinie, o której będziesz dojeżdżać do pracy, tak samo wypróbuj trasę samochodem, rowerem lub pieszo. Warto być na bieżąco z wszelkimi remontami na trasie. 

Ubrania

Może chcesz kupić coś nowego, żeby czuć się pewniej w nowej pracy? Żakiet, koszula, szpilki lub nowe oksfordki? To poprawia nie tylko humor, ale i pewność siebie. 

Nowa firma

Prawdopodobnie jeszcze w trakcie rekrutacji sprawdzałaś informacje na temat nowej firmy. Jednak przypomnij je sobie jeszcze raz. Warto wiedzieć, co firma pisze sama o sobie na stronie, poznać ich kulturę, misję i wizję, to także może być dobrym tematem do pierwszych rozmów. 

Dzień przed dniem "ZERO"

Przygotuj ubrania 

Lepiej na początek być ubranym zbyt elegancko niż zbyt luźno. No, chyba że wiesz jaki jest dress code w firmie i wiesz, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli jednak nie masz pewności - przygotuj eleganckie (i czyste!) ubranie. Będziesz się czuć pewniej. 
Naszykowany i wyprasowany komplet oszczędzi Ci porannego chaosu pierwszego dnia. 

Przygotuj jedzenie

pierwszy dzień bywa stresujący i zabiegany, ale warto mieć jakieś przekąski wygodne do "chapnięcia" - mogą to być 
 • kanapki, 
 • pudełko z sałatką,
 • banan, jabłko lub inny owoc.

Przygotuj tematy do rozmowy

Oczywiście, jeśli nie masz problemu z zapoznawaniem nowych osób, to nie ma takiej potrzeby. Jednak introwertycy, osoby nieśmiałe, mogą sobie przygotować kilka tematów do rozmów na przełamanie lodów: 
 • pogoda - sprawdź prognozy na najbliższy tydzień, może też długoterminowe, zawsze to jakiś temat do rozmowy; 
 • firma / budynek firmy - sprawdź historię firmy, historię tego miejsca - będzie można błysnąć, albo nie być totalnie zdziwionym w trakcie rozmowy; 
 • wiadomości - sprawdź, co ciekawego dzieje się ostatnio na świecie - może niekoniecznie polityka, bo to śliski temat, ale wydarzenia światowe - jak huragany, ciekawe odkrycia, może ploteczki ze świata gwiazd? 

Wyśpij się / odpocznij

Dobrze jest być wypoczętym każdego dnia w pracy. Zwykle przed pierwszym dniem w nowej pracy denerwujemy się choć odrobinę, dlatego warto zadbać o odpoczynek i higienę snu: 
 1. umyj się i połóż się wcześniej,  
 2. poczytaj książkę (a nie oglądać TV, czy szperać w sieci - pamiętaj, że błękitne światło nie pozwala się wyspać -tu przeczytasz więcej: LINK),
 3. wypij jakieś ziółka (melisa, rumianek) - staraj się nie pić pobudzającej kawy, 

Pierwszy dzień w pracy

 • idź z uśmiechem i dobrym nastawieniem, 
 • poznawaj ludzi,
 • ucz się topografii nowej pracy,
 • obserwuj,
 • ucz się, chłoń nowości,
 • opowiadaj o sobie. 

Powodzenia

A Ty masz jakieś podpowiedzi dla osób rozpoczynających pracę? Pisz tu w komentarzach albo na FACEBOOKU

Komentarze

 1. Często przyjście do pracy po fuzji, albo przejęciu, może sprawiać wrażenie przyjścia do pracy po raz pierwszy. Dlatego tak istotna jest obecność specjalisty, który cały ten proces przygotuje. Jeżeli chcesz wiedzieć jak jego obecność wpływa na funkcjonowanie firmy, przejdź do strony firmy blueoak.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Z przyjemnością przeczytam Twój komentarz!