Zadania na rozmowie rekrutacyjnej

Dziś napiszę o tym jakich zadań praktycznych możesz się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko asystentki, sekretarki, czy office managera.


Nie będę pisać jak wygląda sama rozmowa rekrutacyjna. Z reguły jest dość schematyczna, padają na niej zwykle te same pytania. O przebiegu rozmowy rekrutacyjnej i najczęstszych pytaniach możesz przeczytać w wielu miejscach. 
Dziś o praktycznej części rozmowy rekrutacyjnej.
Pracodawca chce w ten sposób:

  • zweryfikować Twoje umiejętności, 
  • dowiedzieć się jak pracujesz, 
  • sprawdzić, jak radzisz sobie z problemami pod presją czasu.


Poniżej znajdziesz listę zadań z jakimi ja się spotkałam na rozmowach rekrutacyjnych:

Test in-basket

Bardzo ciekawe zadanie polegające na uszeregowaniu otrzymanych zadań (wydrukowane maile, notatki, polecenia) według nadanych przez siebie priorytetów.  
Reguły: 
  • ograniczony czas (ja miałam 15 minut na uszeregowanie 8 zadań - pamiętam dobrze, bo tylko raz miałam okazję wziąć udział w takim teście). 
  • dostajesz krótki teks wprowadzający - nakreślający kontekst. Podana tam jest np. aktualna data zadania, dodatkowe informacje. 
  • na dodatkowej kartce jest miejsce na uszeregowanie zadań w kolejności, w jakiej Ty nimi byś się zajęła / zajął. 

Korekta tekstu

Dostajesz tekst z błędami - ortograficznymi, gramatycznymi, interpunkcyjnymi, edytorskimi. Twoje zadanie polega na wychwyceniu tych błędów i ewentualnym poprawieniu. Ja takie zadanie miałam "na żywo" - to znaczy, przy obecności osób rekrutujących. Na bieżąco znajdowałam błąd i go omawiałam. 
Zadanie sprawdza Twoją spostrzegawczość, znajomość języka polskiego (jeśli po polsku był ten tekst) lub obcego (jeśli tekst był w innym niż polski język). 

Napisz list po angielsku

Dostajesz określony temat i formę listu i masz go sformułować po angielsku. Na przykład: napisz mail do kolegi, napisz odpowiedź na reklamację, napisz oficjalne pismo informujące o dostawie, złóż zamówienie itd. itp. 
Zadanie sprawdza Twoją znajomość języka angielskiego, poziomu słownictwa, znajomości zasad pisania maili i listów oficjalnych. 

Napisz list po polsku 

Dostajesz zadany temat i formę listu. Masz określony czas na napisanie listu. 
Zadanie sprawdza Twoją znajomość konstrukcji oficjalnego listu, jego adresowania i podpisywania. Jeśli masz napisać list odręcznie - dodatkowo sprawdzany jest Twój charakter pisma. W niektórych firmach próbki pisma oddawane są do grafologa (tak słyszałam, ale nie sądzę, żeby to była częsta praktyka).  

Zadanie z excela

Dostajesz zadanie do wykonania na komputerze - wykonanie tabeli przestawnej, sortowania, grupowania, sumowania, wykorzystania funkcji mniej popularnych. Zdarzyło mi się też dostać cały skoroszyt z zadaniami do wykonania w wyznaczonym czasie. Zadania były uszeregowane od łatwiejszych do trudniejszych. Do dalszych arkuszy nie można było przejść bez rozwiązania poprzednich. 
Zadanie weryfikuje Twoją znajomość tego narzędzia i szybkość radzenia sobie z zadaniami. Niektóre zadania można wykonań na kilka różnych sposobów. Znajomość funkcji pomaga w poradzeniu sobie z nimi łatwiej i efektywniej. 

A może znasz inne jeszcze zadania z rozmów kwalifikacyjnych na stanowisko asystentki, sekretarki lub office managera? Jeśli tak - napisz. Chętnie je poznam. 


*zdjęcie via flickr

Komentarze

  1. Fajnie opisane. Aktualnie mamy rynek pracownika i mozna naprawde znalezc jakas fajna sprawe jak sie poszuka. Wystarczy troche wysilku. Ja znalazlam cos takiego https://www.szkoleniaiso.edu.pl/pelnomocnik-jakosc-srodowisko-bhp/ i jestem zadowolona:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podeśle znajomej na pewno jej się przyda

    OdpowiedzUsuń
  3. Osoby przeprowadzające rekrutacje zadają takie pytania, dają zadania dzięki którym łatwiej jest im podjąć decyzję która osoba na dane stanowisko będzie najbardziej się nadawać. Nie ma tu sztywnych zasad o co zapytać trzeba, duże znaczenie ma na pewno profil działalności firmy i zakres obowiązków przyszłego pracownika, również kultura organizacyjna przedsiębiorstwa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Rekrutacja musi być prowadzona tak aby znaleźć pracowników którzy w 100% będą odpowiadać celom biznesowych firmy. I będą wiedzieli jak wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Przestrzegać kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa o której więcej informacji znajdziecie w tym artykule https://www.impactinternational.com/pl/blog/czym-jest-kultura-organizacyjna.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Z przyjemnością przeczytam Twój komentarz!