Nadchodzi wiosna i większość nas cieszy się z odejścia zimy, śniegu, mrozu. Taka pora roku jednak ma swoje wady - mnóstwo dziur na drogach, które mogą doprowadzić do uszkodzeń samochodów. Co zrobić jeśli pękła Ci opona, lub w inny sposób samochód uległ uszkodzeniu? Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku.
via: Wikimedia Commons |
Dokumentacja
Natychmiast po szkodzie zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i zrób zdjęcia. Twoim obowiązkiem będzie udowodnienie, że to uszkodzona nawierzchnia była powodem powstania szkody.
- zrób zdjęcie dziury,
- dziury na tle drogi - tak, żeby było mniej więcej widać w jakiej części drogi dziura jest umiejscowiona
- szkody - jeśli pękła Ci opona, zrób jej zdjęcie; jeśli uszkodziłeś samochód w inny sposób, także zrób zdjęcie temu uszkodzeniu.
Zgłoszenie odpowiednim służbom
Jeśli uszkodzenie samochodu spowodowało ponadto wypadek komunikacyjny (stłuczka) to należy wezwać policję (997, 112), jeśli ktoś został poszkodowany - dodatkowo wezwać należy pogotowie ratunkowe (112, 999).
Ustal zarządcę drogi
Od zarządcy drogi będziesz dochodzić odszkodowania, więc musisz ustalić kto się opiekuje daną drogą publiczną. Sprawy dróg reguluje Ustawa o drogach publicznych.
- w granicach miasta drogami zarządza Prezydent Miasta (burmistrz), w Łodzi poprzez Zarząd Dróg i Transportu (ZDIT) - wyjątek stanowią autostrady i drogi ekspresowe. Wykaz zarządców dróg publicznych w Łodzi znajdziesz pod TYM LINKIEM.
- drogi wojewódzkie są pod zarządem dróg wojewódzkich - łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich
- drogi powiatowe - pod zarządem dróg powiatowych
- pozostałe drogi publiczne (drogi krajowe) są Zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)
Zgłoś szkodę
Wydrukuj odpowiedni wniosek (poniżej linki), wypełnij go i uzupełnij odpowiednimi dowodami (wyszczególnionymi na wniosku). Potem postępuj zgodnie z informacjami na stronie (z reguły trzeba złożyć wniosek osobiście lub wysłać pocztą poleconą).
- szkoda w mieście - wydrukuj wniosek (dla Łodzi znajdziesz wniosek na stronach ZDiT pod TYM LINKIEM)
- szkoda na autostradzie - wydrukuj wniosek (znajdziesz na stronach GDDKiA pod TYM LINKIEM)
- szkoda na drogach wojewódzkich - wydrukuj wniosek (dla województwa łódzkiego znajdziesz wniosek na stronach ZDW w Łodzi, pod TYM LINKIEM).
Nawet jeśli czegoś nie wiesz, nie masz pewności - warto zadzwonić pod numery informacyjne podane na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Czasy się bardzo zmieniły i teraz urzędnicy są uprzejmi i pomocni, chętnie udzielają informacji. Ja przynajmniej mam dobre doświadczenia.
Nawet jeśli Twój samochód nie doznał żadnej szkody - postaraj się zgłosić dziurę, która zagraża bezpieczeństwu innych pojazdów i użytkowników drogi. Na powyższych stronach internetowych są podane telefony awaryjne, które przyjmują takie zgłoszenia i wysyłają ekipy techniczne, które starają się na bieżąco naprawiać jezdnie.
Ja w ciągu tego tygodnia pisałam dwa wnioski o odszkodowanie na pęknięte trzy opony. Nie polecam nikomu. A Tobie zdarzyło Ci się uszkodzić samochód na drodze? Napisz, czy udało Ci się dostać odszkodowanie od urzędu.
Walka o odszkodowanie może przerodzić się w prawdziwą batalię, dlatego już za w czasu dobrze jest zgłosić się ze swoją sprawą do doświadczonej kancelarii.
OdpowiedzUsuńWarto znać takie informacje
OdpowiedzUsuńPomoc frankowiczom Bydgoszcz to kompleksowe wsparcie dla osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Specjaliści oferują analizę umów kredytowych, doradztwo prawne oraz pomoc w dochodzeniu swoich praw w sądzie. Dzięki temu frankowicze mogą odzyskać stabilność finansową i zminimalizować skutki niekorzystnych warunków kredytowych.
OdpowiedzUsuń