Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Dziś jest pierwszy dzień nowego roku!


Dziś jest nowy rok według kalendarza chińskiego. Zaczyna się Rok Małpy. Takich nowych roków w ciągu dwunastu miesięcy jest bardzo dużo (możesz o nich poczytać chociażby na Wikipedii). Jest nowy rok 1 stycznia, jest prawosławny nowy rok 14 stycznia, jest nowy rok po chińsku, w jednym z odłamów buddyjskich jest w kwietniu, a żydowskie święto Rosz ha-Szana obchodzi się jesienią. 

Takich nowych początków w ciągu roku jest prawdopodobnie jeszcze więcej. To my przecież jesteśmy twórcami jednostek czasowych, sami ustalamy sobie cezury,  
Równie dobrze mogę rozpocząć wszystko od nowa 8 lutego, 14 kwietnia jak i 7 października. Każdy dzień jest dobry na podjęcie postanowienia i zmianę. To Ty w środku siebie musisz być gotowa / gotowy na podjęcie wyzwania, powzięcie postanowienia. Również w pracy. 


Różnice między celem a postanowieniem

Z reguły postanowienia odnoszą się do osobistych zamierzeń - schudnę, rzucę palenie, nauczę się języka obcego itp. 


W pracy z kolei często musimy przecież wyznaczać sobie cele i dotrzymywać terminów (mityczne targety). Jednak postanowienie to troszkę inna sprawa niż cel. To bardziej abstrakcyjne wyobrażenie czegoś niż cel, z wyznaczoną datą ukończenia i konkretnym planem wykonania. Postanowienie  można rozpisać na pomniejsze cele, ale samo w sobie jest innym pojęciem. Postanowienie wpisuje się w filozofię kaizen, o której pisałam niedawno (TUTAJ znajdziesz ten wpis).

Cel jest (zgodnie z modelem ZOOM) zapisany, określony w czasie, osiągalny i mierzalny. Postanowienie bardziej stawia na jakość procesu niż na jego określenia ilościowe. Postanowienie jest nastawione raczej na długoterminowe wykonanie, a cel raczej krótkoterminowy.

Przykłady postanowień do zrealizowania w pracy:

  • poprawić stosunki ze współpracownikami
  • poprawić stosunki z szefem
  • popracować nad poprawą nastroju wśród jakiejś grupy pracowników
  • wzmocnić morale pracowników
  • poprawić rozumienie misji firmy
W internecie znajdziesz setki sposobów na dotrzymanie noworocznych (i nie tylko) postanowień. Oto ich kompilacja:

  • przede wszystkim - zrozum (a jeśli inni mają razem z Tobą dotrzymać tego postanowienia - wytłumacz innym) dlaczego to postanowienie jest ważne, dlaczego w czym realizacja tego postanowienia pomoże. 
  • wyrób sobie nawyki, które doprowadzą Cię do realizacji postanowienia. Np. przy postanowieniu poprawy stosunków ze współpracownikami - wyrób sobie nawyk codziennego śniadanie we wspólnej kuchni, gdzie będziesz mieć okazję na spotkanie i rozmowę z innymi. 
  • zrób z tego postanowienia zabawę - nie lubisz plotek z pracownikami? To nie plotkuj. Porozmawiajcie o książkach, które lubisz. Pretekstem może być na przykład półka z książkami, które przyniesiesz do pracy - każdy będzie mógł sobie wziąć książkę, a potem porozmawiać o tych przeczytanych, albo przynieść jakieś swoje książki z domu. 
  • niektórzy mają większą motywację do zmian, jeśli są wynagradzani za wyniki. Wprowadź system nagród dla siebie- jak uda Ci się w tygodniu dotrzymać słowa, nawyków - nagradzaj się w jakiś sposób, który Cię ucieszy: idź do kina, wyskocz na kawę i ciastko do ciekawej kawiarni, itd.  

Proponuję Wam postanowienie noworoczne - pisz komentarze pod wpisami blogów, które czytasz. :)

*zdjęcie via Pexels

Komentarze