Jak z klasą pożegnać się ze starą pracą?

Zmieniasz pracę? To potrafi być stresujące wydarzenie, ale warto także w stresującej sytuacji zachować klasę.
Przekaż swoje obowiązki

Jeśli masz swojego zastępcę - przekaż mu obowiązki. Zrób zestawienie, raport z rzeczami do zrobienia w najbliższym czasie, z zaplanowanymi wydarzeniami dla przełożonego. Postaraj się nie zostawiać za sobą zaległości, spraw niedokończonych, lub co gorsza załatwionych źle. To nieeleganckie, poza tym wyrobisz sobie opinię osoby nierzetelnej i niesłownej. Zostaw też do siebie numer telefonu, w razie potrzeby pilnej konsultacji. 


Pożegnaj się z przełożonym

Nawet jeśli to Ty dostałaś wypowiedzenie, a nie sama je składasz - ostatniego dnia w pracy pożegnaj się z pracodawcą, jeśli to możliwe. Czasem w dużych korporacjach możesz pożegnać się wyłącznie ze swoim bezpośrednim przełożonym. Tak czy inaczej - wypada podać rękę, podziękować za dobre chwile. Jeśli odchodzisz z własnej decyzji, tym bardziej. Podziękuj przełożonemu za dotychczas spędzony czas, zrób to szczerze i życz wszystkiego dobrego na gruncie zawodowym i prywatnym. 


Pożegnaj się z pracownikami

Możesz to zrobić osobiście, pewnie z najbliższymi osobami i tak się pożegnasz twarzą w twarz. Reszcie możesz wysłać maila. Co warto napisać w takim pożegnalnym mailu? Oto moja podpowiedź:
Najpierw napisz, czemu piszesz.
Potem podziękuj.
Złóż życzenia.
Zostaw kontakt do siebie.

Przykład:
Drogie koleżanki i drodzy koledzy, 
dziś jest ostatni dzień mojej pracy w firmie XY S.A. 
Te sześć lat minęło jak mgnienie oka. Bardzo Wam dziękuję za chwile spędzone razem na wytężonej pracy jak i na wspólnych rozmowach przy kawie. 
Życzę Wam wszystkim pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. 
Jeśli będziecie chcieli się ze mną skontaktować, to piszcie do mnie na adres mailowy moniczka@moniczka.pl 

Nie mów źle o byłych pracodawcach

To, co mówisz o swoich byłych pracodawcach świadczy o Tobie. Nie mów źle, nawet jeśli źle Cię traktowano. Obgadywanie, wypominanie złego podejścia, nieprawidłowości może Twojemu obecnemu przełożonemu dać do myślenia, że jemu też możesz w przyszłości wystawić złą opinię. To nie buduje zaufania ani sympatii.

Ciesz się nową pracą i otwórz się na nowe wyzwania i nowe znajomości! Powodzenia!

Masz jeszcze jakieś wskazówki? Pisz w komentarzach, może się nam wszystkim przydadzą :)

*zdjęcie via Commons Wikimedia

Komentarze