Jak zapamiętać dużą liczbę imion?

W poniedziałek byłam pierwszy dzień w pracy. Takie dni to z reguły chaos - kilka szkoleń wstępnych, konfiguracja komputera i telefonu i poznanie nowych ludzi. Bardzo wielu nowych ludzi. Jak zapamiętać ich imiona?Zwykle poddaję się i nie zapamiętuję od razu imion. Z reguły po upływie jakiegoś tam czasu imiona zapamiętują się same. Po kilku spotkaniach pamiętam już osoby, z czasem jakieś szczegóły ich dotyczące. Czasem jednak warto zapamiętać jak najwięcej na pierwszym spotkaniu. Zainteresowałam się więc różnymi technikami mnemotechnicznymi, które mogą nam to ułatwić. 

Uważność

Przede wszystkim, przy powitaniu skup się na osobie, która Ci się przedstawia. Zwróć się do niej całym ciałem, spójrz jej w oczy, uśmiechnij się, podaj dłoń. Wsłuchaj się w jej imię, jeśli przedstawiła Ci się zbyt cicho nie bój się dopytać o imię. 

Powtórz na głos 

- to pomaga bardzo w zapamiętaniu czegokolwiek, imienia także. Jeśli rozmowa jest dłuższa niż tylko przedstawienie się, spróbuj wpleść imię rozmówcy do dialogu: Pani Magdo, rozumie pani sama... Pani Magdo, spotkamy się jeszcze dzisiaj, to porozmawiamy o tej kwestii...

Skojarzenia

Popularną techniką mnemotechniczną są skojarzenia. Poznałeś właśnie Janka, a Twój wuj to też Janek? Skojarz sobie tę osobę i pomyśl - jak by wyglądała z takim brzuchem i wąsem jak Twój wuj? Właśnie poznałeś Milenę? Pomyśl o Milenie z malinami w koszyczku. Witasz się Pawłem - pewnie lubi wcinać batoniki Pawełki

Rymuj

Rymuj imiona. To śmieszna technika, ale dla niektórych jest najlepsza. 
Jurek ma wąsy jak sznurek, Marek fajny zegarek. Poznałeś Karolinę? W myślach przywołaj rymowankę z przedszkola: 
"Karolina to dziewczyna, 
którą każdy zna, 
nie ma oka nie ma zęba śmieje się haha". 

Zapisz

Na spotkaniach, kiedy masz przy sobie notatnik, kalendarz, czy telefon - możesz robić notatki. Zapisuj sobie kto co powiedział, jak wyglądał. Wrócisz po spotkaniu do notatek i łatwiej sobie skojarzysz osoby. W pracy możesz zapisywać sobie imiona zaraz po wyjściu z jakiegoś pokoju, chwilę po zapoznaniu się z jakąś osobą. Możesz to zrobić nawet w trakcie rozmowy, najwyżej wyjdziesz na zbyt skrupulatną osobę. Ja akurat unikam tego ostatniego wyjścia, ale jest ono jak najbardziej dopuszczalne.
Możesz od razu poprosić kogoś o numer telefonu, zapisując numer telefonu od razu naturalnie musisz zapisać imię i nazwisko - więc poproszenie o ich dokładne podanie jest jak najbardziej na miejscu. Możesz też podać tej osobie swój aparat telefoniczny z prośbą o własnoręczne wprowadzenie swoich danych. 

Dopytaj

Spytaj kogoś, z kim już się lepiej znasz, może siedzi przy biurku obok - o imiona osób, które przechodzą obok, przyszły do pokoju. Zwykle koledzy pomagają, czasem nawet lubią się czuć jako opiekuni żółtodziobów, będzie im miło jeśli spytasz. 

Wizytówka

Na spotkaniach biznesowych, wśród osób spoza firmy, warto poprosić o wizytówkę. Po spotkaniu będzie można zerknąć na nią i przypomnieć sobie osobę. Jeśli masz dyskretną chwilę i coś do pisania - możesz na odwrocie wizytówki zrobić sobie notatkę na temat osoby: wpisać cechy charakterystyczne, lub jakiś szczegół, który można wykorzystać w przyszłej rozmowie (np. siwe wąsy, lubi szybkie samochody, itp.).

Oczywiście techniki te można stosować wymiennie. Nie zawsze przecież możesz zapisać sobie imię, czasem nie da rady zrymować z niczym (tu przychodzi mi na myśl znany i dobry skecz z Krzysztofem Kowalewskim i Marianem Opanią - LINK). Więc miksuj, mieszaj, ćwicz i próbuj, co jest dla Ciebie najbardziej skuteczne. 
A jak nie zapamiętasz, to po prostu dopytaj - to normalne, że nie zapamiętuje się imion pierwszego dnia. Większość osób będzie wyrozumiała. 

A może masz jakieś swoje techniki zapamiętywania, w szczególności imion? A może nigdy Ci to nie sprawiało problemu? Napisz!

*zdjęcie via Stock Snap

Komentarze