Kiedy i co pisać odręcznie?

W dzisiejszych czasach piszemy głównie na klawiaturze komputera. Wyniki badań pokazują, że tracimy powoli umiejętność odręcznego pisania. Szkoda - bo odręczne pisanie bardzo stymuluje mózg (poczytaj o tym tutaj). Nie o tym jednak dziś piszę, a o tym, że pismo odręczne ma w dzisiejszych czasach nadal duże znaczenie. Pokazuje nasz szacunek, podkreśla wagę informacji, którą przekazujemy. Co więc warto pisać odręcznie?

Odręczny list jest według mnie najlepszą i najbardziej bezpośrednią formą przekazu, zaraz po osobistej wizycie i przekazaniu twarzą w twarz wiadomości, Rozmowa telefoniczna jest porównywalną formą kontaktu, ale według mnie jest to mniej elegancki sposób, choć oczywiście wiele zależy od kontekstu. Odręczny list, lub jego fragment, pokazuje odbiorcy, że musieliśmy się postarać - o papeterię, o chwilę poświęconą na napisanie listu, o staranne pismo itp. 
Poniżej moje wskazania - co należy pisać odręcznie:

Podpisy pod listami

Cała treść listu jest napisana na komputerze, wydrukowana na papierze firmowym, ale podpis - tuż pod sformułowaniem Z poważaniem / z wyrazami poważania / Łączę wyrazy szacunku (itp.) powinien być odręczny.  Przykład:

Unikaj tak zwanych faksymili - czyli pieczątek udających podpis.

Karty z życzeniami

Unikaj kupowania kart z gotowymi życzeniami - one nigdy nie są szczere i od serca. Napisz sam życzenia i podpisz się osobiście. Jeśli już wysyłasz karty z życzeniami do ogromnej ilości osób - to karty z nadrukowanymi gotowymi życzeniami są usprawiedliwione, ale podpisz się odręcznie na każdej z nich - i jeśli to możliwe dopisz choć jedno zdanie od siebie (np. Łączę pozdrowienia dla małżonki, lub Gratulacje z okazji narodzin syna).

Nagłówki i zakończenia listów 

Do ważnych osób (urzędników na wysokich stanowiskach - Prezydent, Burmistrz), wysokich urzędników kościelnych (Wasza Eminencjo), osób dla których chcesz wyrazić swój szacunek i poważanie - wysyłaj listy pisane na komputerze, ale z odręcznym wpisaniem nagłówka oraz zakończenia listu: Szanowny Panie Dyrektorze.....Łączę wyrazy szacunku + podpis 
Przykład:


Liścik z podziękowaniem

Jest taka ładna (zamierająca) tradycja wysyłania liściku z podziękowaniem. Dziękujemy za wizytę, za rozmowę kwalifikacyjną, za prezent, czy za cokolwiek innego. Napisany odręcznie liścik z  jest wyrazem Twojej wdzięczności, większej i bardziej szczerej niż zwykłe podziękowanie mailowe, telefoniczne. 

Piszesz listy odręcznie? Co piszesz? Do kogo? Ciekawa jestem, czy ta sztuka już kompletnie umarła...


*zdjęcie tytułowe Pixabay

Komentarze

  1. Jak ktoś ma ładny charakter pisma to może i powinien pisać odręcznie, natomiast ja od zawsze bazgrałem jak kura pazurem, i nikt mnie nie odczyta. Pisanie pism na komputerze jest dla mnie wybawieniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Z przyjemnością przeczytam Twój komentarz!