Metoda planowania - Bullet Journaling

Około roku temu poznałam metodę planowania, a raczej zapisywania planów, zwaną Bullet Journaling. Od tego czasu używam jej na co dzień i jest dla mnie bardzo wygodna. 
Jeśli temat Cię zainteresuje, odsyłam Cię do strony Bulletjournal.com. Poniżej opiszę główne zasady, które pomogą Ci wstępnie zapoznać się z metodą a nawet zacząć już z nią pracować.

Zasada 1

Wystarczą Ci długopis i zeszyt. 
Nie potrzebujesz kalendarza, plannera ani specjalnego notatnika. Ta metoda zatem nie wymaga od Ciebie żadnych nakładów finansowych. Piszesz w takim notesie, zeszycie jaki lubisz najbardziej. Możesz oczywiście wybrać notes designerski, ale nie musisz. 

Zasada 2

Nie tracisz na notowanie dużo czasu. 
Jeśli jakaś metoda notowania, planowania jest czasochłonna, skomplikowana i wieloskładnikowa - to z reguły kończysz na jej zaniechaniu. 
Bullet Journaling składa się z czterech głównych modułów: tematy, numerowanie stron, krótkich zdań i punktorów (zwanych inaczej kropkami, a po angielsku "bullets" - skąd bierze się nazwa tej metody). 

Temat 
pierwszym krokiem notowania jest zapisanie w lewym górnym rogu tematu. Tematem może być data, jakieś szczególne wydarzenie (na przykład urodziny, wesele itd.) Tytuł ma być krótki, hasłowo objaśniający czego dotyczy planowanie na tej stronie. 
  • Numerowanie stron

numerowanie stron wprowadza porządek. Numeruj strony i wpisuj ich tytuły od razu, przed rozpoczęciem planowania. 
Na pierwszych stronach zeszytu zrób spis treści - będziesz tam wpisywać kolejne strony w miarę wypełniania zeszytu. Na przykład: 
styczeń: str. 3-10
luty: str. 11-16
wesele: str. 25-40
  • Krótkie zdania

Używaj najlepiej zdań pojedynczych - bez nacechowania emocjonalnego. 
  • Punktory 

To moja ulubiona część tej metody. Wprowadza porządek i regularność. Spojrzysz w notatki i od razu widzisz czytelnie - co jest do załatwienia, jakiego rodzaju zadanie masz do wykonania. Punktory - jak to wykropkowania w tekście - stawiasz po lewej stronie zdania. 
Punktory dzielą notatki na trzy kategorie
Zadania
  • zadania do wykonania symbolizuje zwykła kropka. 
      x  zadania wykonanie symbolizuje krzyżyk

      >  zadania przeniesione na inny termin

Zadania to akcje, które musisz wykonać - zadzwonić do serwisu, napisać artykuł. 

Wydarzenia
Wydarzenia symbolizuje kółko. Są połączone z datą. To są pewne wydarzenia, które możesz zaplanować (kolacja urodzinowa), lub wpisać po fakcie (kupno samochodu). 
Uwagi / notatki
Notatki wyszczególnia się myślnikiem. To luźne spostrzeżenia, warte zapisania. Np. pomysł na prezent dla Męża. 

Tym prostym sposobem możesz zapisywać rzeczy na bieżąco, planować z dużym wyprzedzeniem, lub po prostu prowadzić dziennik. Wszystko jest czytelne i łatwe. Jeśli zainteresował Cię ten temat - poczytaj więcej na stronie Bullet Journal, bo jest jeszcze kilka usprawnień, pomysłów i przykładów prowadzenia notatek.  

*zdjęcie via Picjumbo

Komentarze