Z dzieckiem do pracy - 10 zajęć dla dziecka

Zdarzają się sytuacje losowe w życiu, kiedy musisz przyprowadzić dziecko do pracy. Wypada jednak wtedy, żeby nie stanowiło atrakcji dla wszystkich, a Ty żebyś nie musiała (lub musiał) angażować całej uwagi, aby zabawić swojego potomka.
Poniżej znajdziesz takie zajęcia, które zaangażują dziecko na dłuższy czas i pozwolą mu zająć się sobą samym.

Najpierw przeczytaj o kilku okolicznościach, które wzięłam pod uwagę.
  1. Fakt pierwszy
    Dzieci potrafią bez reszty zaangażować się w jakąś działalność. Jeśli coś robią to z reguły poświęcają tej czynności całą uwagę. Są oczywiście takie dzieci, które nie potrafią zająć się same sobą na dłużej. Często są to dzieci z zaburzeniami kontroli uwagi (np. ADHD), które raczej powinny być bardziej pilnowane. Sam / sama znasz najlepiej swoje dziecko i wiesz, czy można z nim przyjść raz na jakiś czas do pracy, czy lepiej wziąć urlop na żądanie.
  2. Fakt drugi
    Czynności, o których piszę poniżej odnoszą się do dzieci w wieku powyżej 4, a nawet 5 lat. Takie dzieci z reguły najłatwiej zająć czymś na dłużej, nie wymagają nieustannego nadzoru a poza tym mają już umiejętność zorganizowania sobie czasu. Z reguły im młodsze dzieci, tym krócej potrafią się zająć samodzielną zabawą. Pod każdym punktem piszę sugerowany wiek dziecka, dla którego zabawa jest odpowiednia. Ponownie jednak, to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz, czy książka go zainteresuje, czy może jednak bardziej puzzle.
  3. Fakt trzeci
    Zajęcia, o których tu piszę to zajęcia, które dziecko może łatwo wykonać w zamkniętym pomieszczeniu biura, z małym wykorzystaniem artefaktów i zabawek. Starałam się wynaleźć takie zabawy, do których można wykorzystać artykuły biurowe lub komputer, ale znajdują się tu też zabawy z wykorzystaniem rzeczy zabranych z domu. 
Zajęcia, które nie wymagają wcześniejszych przygotowań:

Karteczki samoprzylepne

Dla dziecka od 3 lat
Takie karteczki niosą ze sobą ogromny potencjał. Można nimi wyklejać różne kształty na ścianie, oknie, stole - nie brudzą, łatwo je usunąć. Ich kolory przyciągają uwagę dziecka i czynią je bardziej atrakcyjnymi.

Gumki recepturki

Zabawa dla dziecka w wieku 3-6 lat
W biurze gumek recepturek z reguły jest sporo. Nie wiem po co, ale ja często ich nie wyrzucam, tylko chowam w jakieś jedno pudełko, na tak zwany "wszelki wypadek".  Gumki świetnie nadają się do zabawy dla dziecka. Daj dziecku gumki recepturki oraz jakiś cylindryczny obiekt (butelkę plastikową, puszkę) i poproś aby w oznaczonym czasie (możesz nastawić budzik) postarało się nawlec jak najwięcej gumek na butelkę. W ten sposób dziecko dodatkowo trenuje swoje zdolności manualne.
Starsze dziecko z gumek recepturek może zrobić piłkę. Wystarczy tak zawijać gumki wokół siebie, aż utworzą piłeczkę. Taką piłką można się później bawić i odbijać od ściany (choć ta druga część zabawy raczej do biura się nie nadaje). 

Spinacze biurowe

Zabawa dla dziecka w wieku 3-6 lat
Spinacze dla małych rącze dziecka to duże wyzwanie. Poproś dziecko żeby zrobiło Ci naszyjnik ze spinaczy - łącząc je w długi łańcuszek. 

Kolorowanki

Dla dziecka od 2 lat
W sieci jest całe mnóstwo gotowych kolorowanek. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę słowo "kolorowanki", a wyświetli Ci się  ogromna ilość gotowych szablonów do malowania.
Daj dziecku zakreślacze, kolorowe markery i długopisy i niech się wyrazi artystycznie. Możesz dać mu też klej, kolorowe karteczki i nożyczki - niech wykleja na arkuszu papieru to, co mu wyobraźnia podpowiada.

Gra w kosza

Dla dziecka od 2 lat.
Wystarczy trochę papieru i kosz biurowy. Dziecko kula kulki z papieru i usiłuje trafić do kosza. Zabawa całkiem fajna, kształci zdolności motoryczne, ale niestety bywa krótka i niestety dość głośna. Dziecko lubi głośno się chwalić, za każdym razem kiedy uda mu się trafić.  

Filmy on-line

Dla dziecka od 3-4 lat
To nie muszą być wyłącznie bajki. Dzieci bardzo lubią oglądać programy naukowe - oczywiście dostosowane do ich wieku. Wszelkie programy przyrodnicze o zwierzętach, roślinach, zjawiskach pogodowych lub geologicznych potrafią je wciągnąć na bardzo długi czas. Pamiętasz jak sama czytałaś encyklopedię z wypiekami na twarzy? Albo przeglądałeś albumy ze zwierzętami? Mnie to potrafiło pochłonąć na długie godziny. Nie ograniczaj więc własnego dziecka do oglądania wyłącznie animacji. 
Żeby nie przeszkadzać innym pracownikom nałóż dziecku słuchawki lub posadź dziecko w sali konferencyjnej.

Rozwijające gry on-line

Od lat 2 
Jest całe mnóstwo stron internetowych, na których znajdziesz wartościowe zabawy dla Twojego dziecka - niezależnie od jego wieku. Poniżej kilka przykładów:
Ciufcia: rozwijające gry dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Piękna interaktywna strona. 
Kraina Kiko: gry z małpką Kiko dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat
Yummy: gry poznawcze dla dzieci w różnym wieku.
Some Kids Games: bardzo wciągające gry typu Point&Click m.in. z popularną Małpką Go Happy.

Zajęcia, które wymagają wcześniejszego przygotowania:

Puzzle

Zabawa dla dziecka zgodnie z opisem producenta gry
Jeśli przygotujesz się wcześniej i zabierzesz z domu puzzle to masz dziecko z głowy na długo. 

Książka 

Do samodzielnego czytania książki zainteresują dzieci powyżej lat 6. 
Także wymaga zabrania z domu książki, bo te które masz w biurze raczej nie zainteresują przeciętnego dziecka. 

Plastelina 

lub ciastolina to rewelacyjna sprawa. Dziecko rozwija zdolności manualne i zajmuje się na dłuższy czas tworzeniem różnych stworków.

*zdjęcie via Wikipedia wykonane podczas wizyty agenta służb specjalnych z rodziną w gabinecie owalnym u Prezydenta Baracka Obamy. Autor: Lawrence Jackson.

Komentarze