Jak zrobić dobre wrażenie głosem?

Twój głos jest częścią Twojego wizerunku. Głos także jest elementem, który wpływa na pierwsze wrażenie. Często pierwszy kontakt ma miejsce w rozmowie telefonicznej, w której to głos stanowi większość Twojego wizerunku. W przypadku spotkań osobistych to także jest ważna część Twojej osoby. Warto więc przeanalizować go i, jeśli to konieczne, nad nim popracować.  
Jakie są elementy składowe głosu i co ma wpływ na jego odbiór?
Poniżej przeczytasz moje porady na ten temat.
via: Pixabay

Barwa

To element głosu, który został Ci dany przez naturę. Nie znaczy to jednak, że nie masz na ten element żadnego wpływu. Znasz historię pani polityk Joanny Senyszyn? Wiele błędów wymowy można przepracować i poprawić, również nieznacznie zmienić barwę głosu. Pomoże Ci w tym logopeda. 

Udowodnione jest, że zbyt wysoki głos może irytować rozmówców. Spróbuj wydobyć z głosu ciepły tembr. 

Intonacja

  • Staraj się nie mówić w sposób monotonny, a dostosować głos w zależności od tego co mówisz - sprawy poważniejsze i wymagające przemyślenia, mów spokojnie i z naciskiem. Kiedy się ekscytujesz i mówisz o czymś radosnym i interesującym - wyraź to także głosem. 
  • Nie kończ każdego zdania, również oznajmującego, intonacją sugerującą pytanie. Taka intonacja podważa Twój autorytet. 

Dykcja

  • Mów wyraźnie - nie mamrocz pod nosem.
  • Nie mów za szybko, bo to utrudnia zrozumienie słów, ale też nie mów zbyt wolno, żeby nie uśpić rozmówcy. 
  • Wymawiaj końcówki wyraźnie, nie skracaj samogłosek.
  • Staraj się mówić płynnie i melodyjnie. Nie oddzielaj słów od siebie, postaraj się je łagodnie łączyć.  
  • Dbaj o postawę - zgarbiona sylwetka, pochylona głowa sprawiają, że twój głos jest tłumiony i nie ma dobrej emisji. Wyprostuj się, aby Twój oddech nie był blokowany, wtedy i głos nie będzie miał przeszkód. 
  • Nie żuj gumy ani nie jedz w trakcie mówienia. To po pierwsze nieeleganckie, a po drugie przeszkadza prawidłowej dykcji. 

Dobór słów

Oczywiście ważne jest jak brzmisz, ale dobór słów też jest ważny. Znana zasada dobrej komunikacji mówi, że dobrze jest dopasować się do rozmówcy. Nie używaj zbyt specjalistycznych słów, jeśli mówisz z osobą spoza konkretnej branży, ponieważ możesz być odebrana jako osoba arogancka i zarozumiała. 

Pozostałe

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak brzmi Twój głos - nagraj się i odsłuchaj nagranie. Mówiąc, nie słyszysz dobrze jak brzmi Twój głos. Z nagrania brzmi trochę inaczej - zupełnie jak głos obcej osoby. 

Warto posłuchać od czasu do czasu prezentacji osób, które przemawiają zawodowo. Skup się głównie na ich głosie, niekoniecznie na treści ich przemowy. Posłuchaj jak modulują głos, jak intonują wypowiedź, kiedy mówią szybciej a kiedy wolniej, czy mówią głośniej, ciszej? Warto wzorować się na zawodowcach.

Jeśli chcesz profesjonalnie zająć się swoim głosem, to masz do dyspozycji wiele szkoleń - jak choćby te prowadzone przez ekspertów z Polskiego RadiaJeśli chcesz mnie o coś zapytać w tym temacie, lub w jakimkolwiek innym - pisz na fiszermonika@interia.pl. 
Pisz także swoje uwagi w komentarzach - uwielbiam je czytać i odpisywać na Twoje uwagi!

Komentarze