Jak komuś przerwać wypowiedź?

Musisz się wtrącić w czyjąś wypowiedź a nie wiesz jak zrobić to w elegancki sposób? Ktoś mówi i mówi i zdaje się w ogóle nie robić nawet przerw na oddech? Twój rozmówca zapędził się w dygresjach i zboczył z tematu na kilometry? Chcesz się włączyć do rozmowy, dodać swoją opinię, sugestię, czy jakiś istotny fakt?
Poniżej znajdziesz moje wskazówki jak przerwać komuś wypowiedź.
via: Commons Wikimedia

Miej powód

Jeśli już komuś przerywasz, to nie rób tego tylko po to, żeby powiedzieć coś, co nie wnosi nic do rozmowy (np. "Ja też tak robię" albo "U nas w firmie też mamy ten problem"). Takie wtręty dość popularne wśród ekstrawertyków, ale nie powinny się zdarzać w oficjalnych rozmowach. Przerywaj wtedy, kiedy masz coś do dodania. Warto przerwać:
  • kiedy Twoje zdanie może zmienić przebieg wypowiedzi, którą przerywasz;
  • jeśli nie rozumiesz wypowiedzi i potrzebujesz wyjaśnienia;
  • kiedy rozmówca mówi coś niezgodnego z faktami - wtedy warto przerwać. 
Jeśli chcesz się na głos pozastanawiać, powtórzyć coś co już było powiedziane lub po prostu dać popis swojej erudycji, to daj spokój. 

Znajdź najlepszy moment

Postaraj się znaleźć najlepszy moment do wejścia w słowo: kiedy Twój rozmówca kończy zdanie lub jakąś myśl, można też wyczuć chwilę i wejść w momencie brania oddechu przez rozmówcę. 

Wyślij sygnał

Jeśli rozmowa jest rozmową twarzą w twarz (np. na spotkaniu osobistym, a nie rozmową telefoniczną) zacznij wysyłać niewerbalne sygnały o tym, że chcesz przerwać: 
  • pochyl się w stronę rozmówcy;
  • unieś dłoń sygnalizując chęć wtrącenia się;
  • odchrząknij, w ten sposób zwrócisz na siebie uwagę i spowodujesz króciutką przerwę;
Takie sygnały pozwolą rozmówcy zrobić odpowiednią przerwę. To oczywiście nie zawsze działa, ale często pozwala w sposób elegancki wejść w słowo innej osobie. 

Przydatne zwroty

Jeśli nie wiesz, jakimi słowami wtrącić się do rozmowy, przytaczam tutaj kilka przykładów, jak możesz to zrobić (to oczywiście nie jedyne sformułowania, tylko moje propozycje):
  • Czy mogę Ci na chwilę przerwać?
  • Chciałabym tu coś dodać. 
  • Zanim przejdziemy dalej, chciałabym dodać...
  • Przepraszam, że przerywam, ale...

Nie umniejszaj roli przedmówcy

Nie przerywaj wypowiedzi, zaczynając od umniejszania wkładu przedmówcy (na przykład zaczynanie od słów "do rzeczy"). Warto podziękować przedmówcy: np. "Dziękuję za wkład w rozmowę, warto jeszcze pamiętać o tym i o tym".

Mów lakonicznie

To zasada, którą warto stosować zawsze a nie tylko wtedy, kiedy komuś przerywasz. Jednak, jeśli już wchodzisz w rozmowę, to staraj się przekazać swoją myśl w sposób przejrzysty i klarowny. Skup się na przekazaniu kluczowej rzeczy, w razie potrzeby później rozwiniesz swoją myśl. 


Jeśli masz jakieś swoje patenty na przerwanie komuś wypowiedzi, to napisz w komentarzu - chętnie poznam dodatkowe sposoby na wejście w słowo. 
Jeśli podobał Ci się ten tekst - udostępnij go, może komuś innemu też się przyda.
 

Komentarze