Jak oszacować ilość przekąsek na spotkanie?

Robisz poczęstunek w firmie i chcesz oszacować ilość ciasta, kanapek, czy przekąsek dla gości?  Moje poniższe porady będą dla Ciebie bardzo przydatne nawet, jeśli szykujesz prywatne przyjęcie.
via: Pexels


Co jest ważne do oszacowania ilości jedzenia? 
Powstanie coś na kształt wzoru na ilość jedzenia przy użyciu kilku zmiennych. Na samym końcu poznasz konkretne liczby, na początek przeczytaj o moich obserwacjach i wynikających z nich założeniach:

Ilość zaproszonych gości

Im więcej gości tym więcej jedzenia trzeba przygotować. To jest Twój punkt wyjściowy. 

Długość trwania spotkania

Im dłużej trwa spotkanie, tym więcej goście zjedzą. 

Rodzaj gości

Chodzi o to, aby podzielić gości na różne podgrupy - kobiety jedzą z reguły mniej niż mężczyźni, dorośli więcej niż dzieci. Najwięcej jedzą pracujący fizycznie mężczyźni. Jeśli to spotkanie oficjalne i zaproszone są wyłącznie kobiety ze szczebla kierowniczego, to poczęstują się symbolicznie, bo z reguły dbają o linię, a przynajmniej za takie chcą uchodzić.

Rodzaj spotkania

Tutaj są dwa aspekty:
  • O jednym napisałam już w punkcie wyżej - oficjalne spotkania i prywatne spotkania rządzą się trochę innymi zasadami. Na spotkaniach prywatnych ludzie są w swoim towarzystwie i czują się bardziej swobodnie, niż na oficjalnych spotkaniach (np. w pracy). Co za tym idzie - z reguły więcej zjedzą goście na spotkaniu prywatnym niż na spotkaniu firmowym.
  • Drugi aspekt to rodzaj spotkania - czy organizujesz przyjęcie koktajlowe, godzinne spotkanie na kawę i ciasto z okazji imienin, czy obiad a może całodniowe spotkanie, którego uczestnicy muszą mieć co zjeść. W zależności od tych różnic inne jedzenie trzeba zapewnić i różne jego ilości. 

Podsumowując / Konkretne liczby

To są moje obserwacje, traktuj je zatem jako wskazówkę. Ja piszę tutaj jedynie o przekąskach na zimno.

1. Spotkanie w pracy (np. imieniny) ze słodkim poczęstunkiem (ciasta) - czas trwania około 2 godzin

Ja tu liczę dwa kawałki ciasta na osobę (dla zapasu 2,5):
Liczba gości * 2,5

Przy np. piętnastu gościach szacuję, że będzie zjedzonych 38 kawałków ciasta, zaokrąglam to do 40. Z reguły jeden kawałek większości rodzajów ciast waży około 100-120 gramów. Lżejsze są ciasta suche - jak drożdżowe i piaskowe. Liczę więc 40 * 100 g = 4 kg. Należy więc zamówić około 4 kilogramów ciasta na taki poczęstunek. 

Na takie spotkanie kupuję także słone paluszki lub inne słone przekąski (krakersy, grissini) - na taką ilość gości zamawiam 4 opakowania paluszków (o gramaturze 300 g.). 

Zamów oczywiście różne ciasta - np. kawałek szarlotki, kawałek sernika, kawałek ciasta z owocami. Mniej polecam ciasta z kremami - po pierwsze trudniej się je kroi, po drugie mają mniej fanów. 

Na taki słodki poczęstunek możesz też zamówić tak zwane ciastka sztukowe: np. napoleonki, wuzetki, babeczki. W takim przypadku policz z każdego rodzaju ciastka po jednym rodzaju na jedną osobę. Przy 15 gościach - 15 babeczek + 15 wuzetek.

Ciastka na wagę - jak na przykład bite z makiem, corso, pierniczki itd. - szacuję, że każdy zje od 2 sztuk (jeśli są inne ciasta) do 5 sztuk (jeśli nie ma innego ciasta). Jedna sztuka ciastka (w zależności od rodzaju oczywiście) waży około 15 gramów, co znaczy, że na kilogram wchodzi mniej więcej 70 sztuk. Licząc, że jest 15 gości, podaję inne ciasta, więc goście zjedzą ze dwa ciastka na głowę - zamawiam maksymalnie kilogram ciastek, ale dwa różne rodzaje. 

2. Spotkanie w pracy, poczęstunek w trakcie spotkania roboczego, przekąski słone - kanapki. Czas trwania zróżnicowany, od dwóch godzin do 8 godzin. 

Ja liczę tak:
1-2 godzina - 3 przekąski na osobę na godzinę
3-5 godzina - 6 przekąsek na osobę na godzinę
6-8 godzina - nawet 10-15  przekąsek na osobę na godzinę

Przy spotkaniu 6 godzinnym dla 5 osób zamawiam około 160 przekąsek. Jest to z reguły jedzenie typu finger food, łatwe i wygodne do zjedzenia. Zamawiam przekąski zróżnicowane: np.: różnorodne kanapki, roladki naleśnikowe, babeczki z ciasta francuskiego lub kruchego z nadzieniem z sałatki.

W Łodzi polecam dwie sprawdzone firmy, które mają catering na najwyższym poziomie i ceny na poziomie relatywnie niskim: to Pan Kanapka i Interbankiet.

Napoje

Pamiętaj o napojach. W pracy oczywiście będą to napoje bezalkoholowe. Postaraj się o wodę gazowaną, niegazowaną oraz soki (najpopularniejsze soki to jabłkowy i pomarańczowy).
Ja liczę jedną szklankę wody i jedną szklankę soku na jedną osobę na godzinę.
W przypadku naszego 15 osobowego spotkania trwającego 2 godziny - szykuję 1 litr na osobę, w podziale na sok i wodę (po pół litra). 

Ponieważ woda i soki się nie psują łatwo, w razie czego zamawiam ich znacznie więcej.

Jeśli chcesz mnie spytać o inne kalkulacje,  na innego rodzaju przyjęcia lub spotkania - napisz do mnie na adres fiszermonika@interia.pl. Może masz do mnie pytanie z jakiegoś innego zakresu - pisz śmiało! 

A jakie Ty masz doświadczenia? Jak ty szacujesz ilości jedzenia? Pisz w komentarzach!


Komentarze