Czy przyznać się do błędu w pracy?

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Błędy zdarzają się każdemu. Znacznie ważniejsze od samego popełnienia błędu jest to, w jaki sposób zareagujesz na niego, co zrobisz, aby naprawić sytuację.

Twoje reakcje na popełnioną pomyłkę prawdopodobnie znajdą się pomiędzy tymi dwiema granicznymi: opowiadasz w emocjach wszem i wobec o swoim błędzie lub starasz się ukryć swój błąd i nikomu nic nigdy nie mówisz. 
Obie reakcje są złe (Przepraszam - w przypadku wywołania pożaru - pierwsza reakcja jest właściwa). Poniżej znajdziesz moje przemyślenia i porady na temat postępowania w przypadku pomyłki w pracy.
via: Pexels

Masz prawo do błędu

Każdy ma prawo do popełniania błędów. Ważne po popełnieniu błędu jest przeanalizowanie czemu się go popełniło i co można zrobić, żeby na przyszłość go uniknąć.
Piszę tu o pracy asystentki, sekretarki i wszelakich pracach biurowych. Pamiętaj o tym, że błąd w tego rodzaju pracy to nie koniec świata. Nieprawidłowe sformułowanie w liście, źle podlinkowany plik, brak rezerwacji hotelu nie mają skutków śmiertelnych, nie powodują z reguły bardzo poważnych problemów. 

Jeśli popełnisz błąd, znajdź rozwiązanie zanim powiesz przełożonemu

Zastosuj tę regułę tylko wtedy, jeśli zajmie Ci to rozsądną ilość czasu, i nie będziesz zastanawiać się nad rozwiązaniem tak długo, aż sytuacja jeszcze się pogorszy. Jeśli uda Ci się jednak znaleźć rozwiązanie własnoręcznie, to udowodnisz, że potrafisz się przyznać do błędu i jednocześnie umiesz go naprawić.  
Zdecydowanie nie należy panikować, warto ochłonąć i znaleźć sposób na właściwe rozwiązanie sytuacji. 

Przyznaj się

Przyznaj się do błędu. Nie poinformowanie o pomyłce, nawet jeśli już została naprawiona, może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. To nieodpowiedzialne chowanie głowy w piach. Przyznając się do błędu - przeproś, powiedz, że już starasz się znaleźć rozwiązanie (albo już je masz).
Nie przepraszaj nadmiernie, bo to jest krępujące dla obu stron.

Nie usprawiedliwiaj się

Nadmierne usprawiedliwianie się - zrzucanie winy na innych, na rzeczy martwe, na splot nieszczęśliwych wypadków, szukanie winy poza sobą pokaże, że nie umiesz wziąć na siebie odpowiedzialności za pomyłkę.

Opracuj sposób uniknięcia ponownego błędu

Zastanów się co zrobić w przyszłości, co pomoże Ci uniknąć ponownego popełnienia błędu. Czemu tym razem się wydarzył? Może pracowałaś za długo i popełniłaś błąd ze zmęczenia? Może nie sprawdziłaś czegoś, co powinnaś? 
Taki plan na przyszłość przyda się i Tobie, ale też pokażesz przełożonym, że masz plan na przyszłość jak uniknąć powtarzania własnych pomyłek. 
Pamiętaj też, że może trochę potrwać zanim odbudujesz zaufanie do swojej pracy innych (np. przełożonych). 


Życzę Ci, aby ten rok był rokiem jak najmniejszej ilości pomyłek - zarówno tych zawodowych, jak i tych życiowych! 
Napisz o swoich pomyłkach w pracy, przyznałeś się do nich od razu, a może wcale? 


Komentarze