Jak dostać odszkodowanie za dziurę w jezdni?

Nadchodzi wiosna i większość nas cieszy się z odejścia zimy, śniegu, mrozu. Taka pora roku jednak ma swoje wady - mnóstwo dziur na drogach, które mogą doprowadzić do uszkodzeń samochodów. Co zrobić jeśli pękła Ci opona, lub w inny sposób samochód uległ uszkodzeniu? Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku. 
via: Wikimedia Commons
Dokumentacja

Natychmiast po szkodzie zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i zrób zdjęcia. Twoim obowiązkiem będzie udowodnienie, że to uszkodzona nawierzchnia była powodem powstania szkody.
  • zrób zdjęcie dziury, 
  • dziury na tle drogi  - tak, żeby było mniej więcej widać w jakiej części drogi dziura jest umiejscowiona
  • szkody - jeśli pękła Ci opona, zrób jej zdjęcie; jeśli uszkodziłeś samochód w inny sposób, także zrób zdjęcie temu uszkodzeniu.

Zgłoszenie odpowiednim służbom

Jeśli uszkodzenie samochodu spowodowało ponadto wypadek komunikacyjny (stłuczka) to należy wezwać policję (997, 112), jeśli ktoś został poszkodowany - dodatkowo wezwać należy pogotowie ratunkowe (112, 999). 

Ustal zarządcę drogi

Od zarządcy drogi będziesz dochodzić odszkodowania, więc musisz ustalić kto się opiekuje daną drogą publiczną. Sprawy dróg reguluje Ustawa o drogach publicznych
  • w granicach miasta drogami zarządza Prezydent Miasta (burmistrz), w Łodzi poprzez Zarząd Dróg i Transportu (ZDIT) - wyjątek stanowią autostrady i drogi ekspresowe. Wykaz zarządców dróg publicznych w Łodzi znajdziesz pod TYM LINKIEM.
  • drogi wojewódzkie są pod zarządem dróg wojewódzkich - łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich
  • drogi powiatowe - pod zarządem dróg powiatowych
  • pozostałe drogi publiczne (drogi krajowe) są Zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA

Zgłoś szkodę

Wydrukuj odpowiedni wniosek (poniżej linki), wypełnij go i uzupełnij odpowiednimi dowodami (wyszczególnionymi na wniosku). Potem postępuj zgodnie z informacjami na stronie (z reguły trzeba złożyć wniosek osobiście lub wysłać pocztą poleconą).
  • szkoda w mieście - wydrukuj wniosek (dla Łodzi znajdziesz wniosek na stronach ZDiT pod TYM LINKIEM)
  • szkoda na autostradzie - wydrukuj wniosek (znajdziesz na stronach GDDKiA pod TYM LINKIEM)
  • szkoda na drogach wojewódzkich - wydrukuj wniosek (dla województwa łódzkiego znajdziesz wniosek na stronach ZDW w Łodzi, pod TYM LINKIEM). 
Nawet jeśli czegoś nie wiesz, nie masz pewności - warto zadzwonić pod numery informacyjne podane na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Czasy się bardzo zmieniły i teraz urzędnicy są uprzejmi i pomocni, chętnie udzielają informacji. Ja przynajmniej mam dobre doświadczenia.  

Nawet jeśli Twój samochód nie doznał żadnej szkody - postaraj się zgłosić dziurę, która zagraża bezpieczeństwu innych pojazdów i użytkowników drogi. Na powyższych stronach internetowych są podane telefony awaryjne, które przyjmują takie zgłoszenia i wysyłają ekipy techniczne, które starają się na bieżąco naprawiać jezdnie. 

Ja w ciągu tego tygodnia pisałam dwa wnioski o odszkodowanie na pęknięte trzy opony. Nie polecam nikomu. A Tobie zdarzyło Ci się uszkodzić samochód na drodze? Napisz, czy udało Ci się dostać odszkodowanie od urzędu. Komentarze