Jak szukać pracy? Nie tylko dla asystentek.

Szukasz pracy? Może chcesz zmienić pracę? Podpowiem Ci jak najlepiej znaleźć oferty, lub trafić do firm, na których Ci zależy. Moje porady nie dotyczą wyłącznie asystentek, więc każdy może znaleźć tu poradę dla siebie.
via: Flickr

Portale 

Portale typu Pracuj, Gazeta Praca, GoWork, czy Praca - to najbardziej popularne miejsca, gdzie można znaleźć pracę w Polsce. Większość polskich firm szukających pracowników zamieszcza tam swoje ogłoszenia. 
Jeśli szukasz pracy - warto sobie założyć konto na tych portalach, ustawić powiadomienia mailowe o nowych ogłoszeniach z interesującej Cię branży, lokalizacji, czy nawet konkretnej firmy.

Kontakt z firmami 

Możesz też regularnie sprawdzać strony konkretnych firm, które Cię interesują. Duże firmy bardzo często mają zakładkę PRACA/ HR / KARIERA, gdzie zamieszczają aktualne zapotrzebowanie na pracowników.

Poza tym wiele firm prowadzi stałą rekrutację, co oznacza, że zbierają dokumenty aplikacyjne cały czas. Osoby z interesującym CV, z ciekawym zapleczem, z potrzebnymi kwalifikacjami mogą liczyć na szybki kontakt ze strony działu HR.

Nawet jeśli nie ma na firmowej stronie informacji o stałej rekrutacji, to i tak warto wysłać swoje CV na adres ogólny, biura lub kadr - a może się zdarzyć, że w potrzebie to Ty będziesz pierwszą osobą, do której zadzwoni firma. 

Znajomości

Jeśli szukasz pracy - warto powiedzieć o tym znajomym. Zasada 6 stopni oddalenia potwierdza się w rzeczywistości i dlatego im więcej osób poinformujesz o tym, że chcesz pracować w konkretnym miejscu, to jest spora szansa, ze znajdzie się ktoś, kto będzie Ci mógł pomóc znaleźć

Pozwól się znaleźć

Portale takie jak LinkedIn czy GoldenLine pozwalają na zamieszczenie swojego CV w sieci. To miejsca, gdzie wiele firm pośredniczących w poszukiwaniu pracownika szuka odpowiednich osób na konkretne stanowiska. Aktualny profil na tych portalach zwiększa Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Poza tym na tych portalach możesz znaleźć także dużo ogłoszeń pracodawców, możesz też skonfigurować tak powiadamianie o nowych ogłoszeniach, aby otrzymywać powiadomienia dopasowane do Twoich zainteresowań.

Dbaj o wizerunek

Mówię tu o wizerunku w sieci - zamieszczamy w internecie dużo treści. Warto zadbać o to, aby były to treści, które dobrze świadczą o Tobie, które budują Twój pozytywny obraz. 
  • Wyszukaj sama siebie w internecie - sprawdź co teraz można znaleźć na Twój temat, czy Ci się to podoba, czy nie.
  • Wykasuj treści, które Ci się nie podobają, poproś innych o wykasowanie zdjęć na których jesteś, a nie podoba Ci się kontekst, w którym występujesz. 
  • Nie zamieszczaj obraźliwych postów, wulgarnych treści - chyba, że szukasz pracy w branży, w której jest to zaletą.

Przede wszystkim jednak dbaj o własną edukację. Jeśli chcesz być dobrą asystentką - szkol się w takich umiejętnościach, które mogą Ci się przydać (nauka języka, protokołowania, umiejętności miękkie, czy inne). Jeśli chcesz być dobrym programistą, to ucz się nowych języków programowania albo doskonal te, które już znasz. To umiejętności będą Twoją wizytówką. 

No i nie zrażaj się. Szukanie pracy z reguły nie wygląda tak, że na wysłane trzy CV, dwie firmy do Ciebie się zgłoszą od razu. Cierpliwości!

Jak Ty szukasz pracy? Jak długo zdarzyło Ci się szukać pracy? A może zawsze szybko udaje Ci się znaleźć nowe stanowisko?

Komentarze