RECENZJA: Życie nie tylko snem

via: Muza
Tytuł: Życie nie tylko snem
Autor: Barbara Młynarska - Ahrens, Jerzy Sosnowski
Wydawnictwo: Muza S.A.

Biografia Barbary Młynarskiej-Ahrens, siostry Wojciecha Młynarskiego. Ciepła opowieść rozpoczynająca się na początku XX stulecia. Trochę przez to przypominała mi wspomnienia Melchiora Wańkowicza, przez te ziemiańskie wartości, przez dyscyplinę i wychowanie w patriotyzmie i wierności dla staroświeckich cnót, ale jednocześnie pełne jakiejś swobody, polotu, radości. 

Książka dała mi sporo do myślenia, bo wyraźnie wskazywała na wartość i wagę relacji rodzinnych. Dzisiaj tak rzadko podtrzymujemy związki z dalszą rodziną, a pani Barbara Młynarska-Ahrens utrzymywała kontakty z bardzo dalekimi kuzynami. Ja takich kuzynów ani nie znam, a często nawet nie wiem, że istnieją. W jej rodzinie te relacje były ważne. Może to też znak czasów, że teraz związki krwi nie są już tak istotne. 
Kiedyś były to też potrzebne, bo ktoś w rodzinie mógł pomóc, ktoś był lekarzem, ktoś miał dostęp do towarów, których w sklepach nie było - były to też w pewnym sensie związki, które pomagały w życiu. Teraz, kiedy większość rzeczy możemy łatwo i niedrogo sobie sami zapewnić, to rodzina nie jest już tak potrzebna...? 
Ciekawa jestem jakie jest wasze zdanie na ten temat. 

Biografia zawiera sporo wierszy i piosenek - zarówno pani Barbary, jak i jej brata Wojciecha, ale nie tylko. Oboje byli członkami grup teatralnych, kabaretowych i występowali choćby w znanym klubie warszawskim Hybrydy - więc zdarzają się także wiersze innych osób z czasów powojennych i PRL. Znajdziecie w niej także dużo anegdot o znanych i nieznanych.

Pani Barbara skończyła szkołę aktorską z późniejszymi gwiazdami polskiego filmu i teatru (np. Perepeczko), ale po perypetiach wyjechała do Szwajcarii i tam od wielu lat umacnia polską kulturę. Stworzyła Klub żywego słowa - skupiający ludzi nie chcących tracić kontaktu z polską literaturą, słowem, kulturą. Organizuje wieczorki, przedstawienia, recitale. Jest ciepłą i skromną osobą i bardzo wrażliwą poetką.  

Książkę polecam, jest bardzo inspirująca - pokazuje, że nie zawsze czeka na nas tylko jedna droga w życiu. Możemy wybrać inną ścieżkę i ta ścieżka może być równie dla nas pomyślna, jak i ta pierwsza. Nie jedno czeka nas szczęście i nie jeden los nam jest pisany. 

Lubisz czytać biografie? Może polecisz mi jakieś biografie, które zrobiły na Tobie wrażenie? Napisz w komentarzu lub na fiszermonika@interia.pl

Komentarze