Jak prowadzić small talk, czyli pogawędkę?

W pracy asystentki czasem zdarzają się takie sytuacje, że wypada gościa zabawić rozmową w czasie oczekiwania na spotkanie. Czasem też warto zagaić rozmowę z kimś, żeby przełamać pierwsze lody. Dziś chcę Ci pokazać kiedy się przydają umiejętności prowadzenia takiej rozmowy, zwanej small talk i jak ją dobrze prowadzić. 
Wikimedia Commons
O small talk więcej możesz przeczytać chociażby na stronie Wikipedii. Ciekawostką jest to, że small tak wymyślił znany polski antropolog Bronisław Malinowski. Badał on między innymi rozmowy wyłącznie w celu podtrzymania kontaktu i nazwał ten akt niezbyt sympatycznie - funkcją fatyczną.

Bo small talk zależnie od czasu, kiedy się odbywa, ma różne funkcje:

na początku rozmowy:

 • nawiązaniu relacji, 
 • poznaniu charakteru i sposobu komunikacji drugiej osoby, 
 • zmniejszenia dystansu między rozmówcami, 
 • łagodnemu wprowadzeniu w temat,

na końcu rozmowy

 • łagodnemu wyciszeniu rozmowy, tak jak sprinter nie zatrzymuje się od razu po przekroczeniu linii mety, tak rozmówcy nie ucinają nagle rozmowy, tylko kończą grzecznościową wymianą zdań;

w trakcie rozmowy

 • cisza w naszej kulturze jest postrzegana jako krępujący moment i większość nas stara się raczej unikać takich niezręcznych przerywników w trakcie rozmowy. Small talk pozwala uniknąć kłopotliwych przestojów. 

Mnie umiejętność prowadzenia takich drobnych rozmów pomagają na przykład w takich sytuacjach:
 • gość Prezesa czeka w sekretariacie na spotkanie, 
 • na firmowym przyjęciu, kiedy nie wypada stać samemu, 
 • w trakcie kolacji z klientami, kiedy już o pracy się nie rozmawia, 
 • spotkanie w kuchence firmowej przy ekspresie do kawy, 

Jak więc sprawnie poprowadzić taką rozmowę, aby sama się toczyła?
 1. Nie zaczynaj od "Jak się masz?".  

  W Polsce w odpowiedzi usłyszysz "Stara bida", a za granicą "I'm fine." I po rozmowie. 
  Jeśli już znasz tę osobę, lepiej spytaj: "Co u Ciebie nowego?" Nawiąż do poprzedniej rozmowy  - "Jak przeżyłeś ząbkowanie u córki?" 
 2. Bądź na bieżąco.
  Czytaj wiadomości, orientuj się w aktualnych sprawach w Twoim kraju i na świecie. Pozwoli Ci to podtrzymać rozmowę, zagaić na temat niedawnych wydarzeń. (w czerwcu 2016 warto orientować się w meczach piłki nożnej, wiedzieć czym jest Brexit, i znać kandydatów na prezydenta w Stanach). 
 3. Przygotuj sobie tematy do rozmowy. 
  Warto mieć swoje żelazne tematy do rozmowy - pogoda, rozgrywki sportowe, ciekawostki dotyczące miasta, historii budynku itd. 
 4. Zacznij od komplementu.

  Komplementy mają siłę pokonywania barier, łamania lodów. Szczery i prawdziwy komplement potrafi także rozbudzić rozmowę.

  Kiedy rozmawiam z kobietą, często komplementuję elementy jej garderoby. Na przykład mówię - "Jakie rewelacyjne szpilki! Ten kolor jest teraz modny, słyszała Pani o tym? Taki błękit nazwany po angielsku SERENITY został wybrany jednym z kolorów tego sezonu przez Pantone." I tak się zaczyna rozmowa - o drugim kolorze sezonu, dlaczego Pantone wybiera kolory sezonu, gdzie szpilki zostały kupione, a że teraz są przeceny sezonowe i tak dalej i tak dalej.

  Mężczyźni też lubią komplementy, tylko pamiętaj - to nie może być nic naciąganego i sztucznego. 
 5. Zaczep rozmowę o element z otoczenia. 
  Jeśli jesteś na konferencji - skomentuj prelegenta, który przed chwilą wystąpił i spytaj o zdanie rozmówcę. Zrób uwagę na temat ciekawej architektury budynku, w którym jesteś i spytaj, czy już tu był. 
 6. Poproś o radę. 

  Niech to nie będzie nic poważnego - jak zarobić na opcjach binarnych, lub jak zwiększyć zasięgi na blogu. Spytaj o coś drobnego - jaką kawę radzi wybrać w kawiarni, albo czy zna jakieś lepsze drogi dojazdowe do pracy.

  Ludzie lubią być pytani o porady, czują się wtedy docenieni, a przy okazji bardzo przyjemna rozmowa potrafi się z takiego zagajenia wywiązać. 


W small talk, chociaż jest to dość niezobowiązująca forma rozmowy, obowiązują wszystkie zasady skutecznej komunikacji, o których pisałam w poprzednim poście. Link do tego wpisu znajdziesz TUTAJ

Chcesz mnie o coś zapytać? Chcesz podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami dotyczących pogawędek? Napisz proszę w komentarzu lub na adres email: fiszermonika@interia.pl 


Komentarze