Jak napisać kondolencje?

Zdarzają się smutne sytuacje w pracy - współpracownikowi, Twojemu szefowi, pracownikowi innej firmy umiera bliska osoba. W takich sytuacjach wypada złożyć kondolencje, a najlepiej zrobić to pisemnie, czyli napisać list z kondolencjami. Za sformułowanie listu kondolencyjnego często odpowiedzialna jest asystentka. 
via: Pexels
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zrobić to z wyczuciem.

Czym w ogóle są kondolencje?

Słowo to oznacza wyrazy współczucia z powodu śmierci bliskiej osoby. Etymologia słowa pochodzi najprawdopodobniej z łaciny od słowa con-dolere - współ smucić się. (za rozprawą Marty Rogalskiej z rozprawy ze strony UMCS). 
Kondolencje można oczywiście składać także ustnie. Tu poruszam wyłącznie aspekt listu z wyrazami współczucia - ustne kondolencje częściej składa się prywatnie, a nie służbowo. 

Jak napisać list kondolencyjny?

W przypadku listu kondolencyjnego warto posłużyć się gotowymi zwrotami. Śmierć zawsze jest wydarzeniem przygnębiającym i bolesnym. Próby znalezienia odpowiednich słów wyrażających żal i współczucie z powodu straty często są nieudane i nasz brak wprawności może być źle odebrany. W takich sytuacjach najlepiej posłużyć się formułami kondolencyjnymi, które są zgodne z zasadami savoir-vivre:
 • "Przesyłamy wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci XY."
 • "Proszę przyjąć najszczersze kondolencje z powodu śmierci XY." 
 • "Z ogromnym smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci XY.  Współpracownikom, rodzinie i bliskim przesyłamy wyrazy szczerego współczucia i żalu."
 • "Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci XY. Był to ceniony w środowisku naukowiec i bardzo lubianym w naszym gronie kolegą. Prosimy przyjąć szczere kondolencje." 
 • "Składamy wyrazy najgłębszego współczucia." 
Elementy składowe bardziej rozbudowanego listu kondolencyjnego można streścić następująco:
 1. Pierwsza część: przyjęcie informacji o śmierci, wyrazy współczucia i żalu z powodu nieszczęścia. 
 2. Druga część: pozytywne wspomnienie osoby zmarłej. 
 3. Trzecia część: wyrazy współczucia i żalu z powodu nieszczęścia; słowa otuchy, pocieszenie. 
W przypadku krótkiego i formalnego listu kondolencyjnego zawieramy wyłącznie wyrazy współczucia. Części druga i trzecia (a szczególnie słowa otuchy i pocieszenia) mają charakter fakultatywny, jeśli nie czujesz się na siłach, lub słabo znałaś osobę zmarłą, poprzestań tylko przy wyrazach żalu i współczucia. 

Przykład pełnego listu kondolencyjnego

 Firma XXXX
ul. Łódzka 1
90-000 Łódź

Szanowni Państwo, 
z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Jana Kowalskiego. 
Miasto Łódź i środowisko naukowe utraciło w Jego osobie uczonego o niekwestionowanym autorytecie naukowym oraz znawcę środowiska informatycznego.
W imieniu firmy ABC pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia.  

Adam Nowak
Prezes firmy ABC

Taki list wypada zatytułować i podpisać odręcznie. Więcej na temat listów odręcznych przeczytasz w moim wpisie TUTAJ.

Zasada ortograficzna

W liście kondolencyjnym zaimki osobowe wyjątkowo piszemy wielką literą - np. „Bardzo będzie nam Jej brakowało”. Wyraża to dodatkowy szacunek dla zmarłej osoby. 

Zdarzyło Ci się kiedyś pisać kondolencje? Jak to wspominasz? 
Jeśli masz dodatkowe pytania pisz do mnie na adres fiszermonika@interia.pl

Komentarze

 1. Nekrolog w Rzeczpospolitej można zamówić poprzez stronę www.rzeczpospolitanekrologi.pl Zamówienie na nekrolog lub kondolencje można złożyć online lub wysyłając treść na adres e-mail: nekrologi@rzeczpospolita.info.pl Nekrologi w Rzeczpospolitej publikowane są z dnia na dzień, przy opcji złożenia zamówienia do godziny 11.00 w dniu poprzedzającym publikację (za wyjątkiem wydania poniedziałkowego - tu zamówienie należy złożyć w piątek poprzedzający publikację, do godziny 12.00).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Z przyjemnością przeczytam Twój komentarz!