Dyskrecja - czemu jest ważna

Sprawa dyskrecji jest kluczowa dla wielu zawodów, w tym także dla asystentek. Asystentka ma niestety reputację, budowaną przez wiele filmów i seriali, plotkarki i osoby wścibsko wypytującej innych o sprawy prywatne. Jednak w wielu ogłoszeniach o pracę pojawia się wymóg dyskrecji.

La discretion, Claude-Marie Dubufe via: Wikimedia Commons


Asystentki mają dostęp do wielu poufnych informacji, stanowiących często tajemnicę handlową firmy. Są to często szczegóły umów handlowych, stawki negocjacyjne. 
Oczywiście asystentki to niejedyni pracownicy, którzy dostęp do takich informacji mają - są to i pracownicy handlowi, i prawnicy, wiele wrażliwych danych znają pracownicy działu kadr i finansów.
Dyskrecja jest więc po prostu pożądaną cechą na wielu stanowiskach.

Jak podaje Słownik języka polskiego - dyskrecja to "dochowanie powierzonych tajemnic i taktowne niewnikanie w czyjeś prywatne sprawy".

Zgodnie z powyższą definicją dyskrecja ma więc dwie strony:
  1. Nie należy wypytywać innych o prywatne życie. 
    - wypytywanie może być postrzegane jako wściubianie nosa w nie swoje sprawy; 
    - wypytywaniem możesz spłoszyć osoby nieśmiałe, nie będą chciały już z Tobą rozmawiać; 
  2. Nie należy rozgłaszać powierzonych spraw wszem i wobec.
    - to, że ktoś powiedział Ci o jakiejś sprawie, nie oznacza, że chce aby inni o niej wiedzieli. Jeśli chcesz o tym opowiedzieć komuś, najlepiej spytaj czy możesz to zrobić, w ten sposób unikniesz niedomówień; 
    - dochowaniem tajemnicy budujesz zaufanie do siebie, w ten sposób inni będą wiedzieli, że jesteś wiarygodna i można Ci powierzyć sprawy większej wagi. 
Obydwie zasady są ważne w stosunkach z innymi ludźmi, także w służbowych stosunkach. 

Poza tym dyskretnie warto zwracać uwagę kolegom w pracy: 
- że zachowali się nieodpowiednio; 
- że mają natkę pietruszki między zębami lub plamę na koszuli; 
- że nagminnie robią jakiś błąd językowy; 
W takich przypadkach warto znaleźć zaciszne miejsce, bez obecności innych zwrócić uwagę. Wytykanie takich rzeczy w większym gronie jest nietaktowne i przysporzyć potrafi wielu osobom dyskomfortu, wstydu i zakłopotania. Dyskretnie zwrócona uwaga zaskarbi Ci także dużo sympatii. 

Jeśli nie chcesz przez przypadek ujawnić tajemnic firmowych - musisz też chronić wszelkie dokumenty firmowe. Jak to robić pisałam TUTAJ

A czy Ty jesteś raczej typem gaduły, która wypaple różne sekrety, czy raczej trzymasz buzię na kłódkę? A może masz doświadczenia z osobami niedyskretnymi? 

Komentarze